A LED az NP átmeneten áthaladó elektromos áram hatására inkoherens, szűk spektrumú fényt bocsát ki. Ez az effekt az elektroluminancia. A LED gyakorlatban egy kis méretű elektronikai alkatrész mely egy chipből és egy optikából áll. A kibocsájtott fény színe az alkatész alapanyagától és minőségétől függ, lehet infravörös és ultraviola is.
Ami talán a legfontosabb, hogy az előrejelzések szerint a LED-technológia a következő években a vezető energiahatékony világítási technológiává válik, megelőzve a hagyományos, a halogén és a CFL technológiákat is. Gyorsan közeledik az a pont, ahol a LED-izzók olyan árszinten lesznek kaphatóak, hogy egyértelműen dominánssá válhatnak.
Az Electronics.ca Research Network szerint az általános világítási célú LED-ek piacának mérete 2012-ben elérheti a 19,5 milliárd dollárt, 2017-re ez a szám pedig várhatóan 31,4 milliárd dollárra növekszik. A LED-piac legnagyobb részét jelenleg a szórakoztatóelektronikai eszközökben használt háttérvilágításhoz való LED-ek teszik ki, de 2014-re az általános világítási célú LED-ek átvezik a vezetést. Az előrejelzések szerint az üzleti célú világítási piac több, mint ötven százalékát fogja uralni ez a technológia.
Életbe lépett a törvény, ami szerint az hagyományos izzók gyártása és importja az egész Európai Unió területén betiltásra került. A szabályozást elsősorban a hagyományos izzók csekély energiahatékonysága sürgette, mivel ezek a világítótestek általában a felhasznált energiának mindössze tizedét alakítják át látható fénnyé. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztóknak alacsonyabb energia-felhasználású alternatívát kell választaniuk, mint a LED-es, vagy az energiatakarékos (CFL) izzók. A CFL izzókkal szemben a LED-es fényforrások mintegy ötszörös élettartammal rendelkeznek, felkapcsolásnál azonnal világítani kezdenek és nem tartalmaznak olyan káros anyagokat, mint a higany.
Búcsú az izzólámpától. Mi lesz utána?
Új EU irányelv: Intsen búcsút a hagyományos izzónak
Az energiafogyasztó termékekre vonatkozó előírásaival az EU direktíva a jövőbe mutat.
Az irányelvnek az energiafogyasztó termékekre vonatkozó követelménye teljes életciklusra vonatkozó energiafogyasztást helyezi előtérbe.
Szakmai körökben viszonylag régóta ismeretes, de lassan a fogyasztóközönség számára is ismertté válik az Európai Uniónak az a határozata, melynek következményeképpen – fokozatosan és több évet felölelően – búcsút mondhatunk a legnépszerűbb világítási eszközünknek, az izzólámpának. Talán mindjárt az elején pontosítanunk kell a megfogalmazáson. Izzólámpából több száz fajta van, de a gyártásból és alkalmazásból történő kivonás a háztartásokban széleskörűen használt, 230V-os hálózatról üzemeltetett (nem helyesen, de elterjedten, "villanykörtének" vagy „égőnek” nevezett) normál izzólámpát érinti. A háztartások világítására vonatkozó - már meglévő - kivonási forgatókönyv 2009-ben kezdődött, és fokozatosan szünteti be a kevéssé energiahatékony megoldások piaci forgalmazását.
Az átállást természetesen nem lehetett egyszerre megvalósítani. Az Európai Bizottság az izzólámpák fokozatos kivonására vonatkozóan az alábbi ütemezést írta elő:
2009. szeptember 1. |
100 W-os normál izzólámpa, valamint a bevont burájú izzólámpák függetlenül a teljesítménytől és formától |
2010. szeptember 1. |
75 W-os |
2011. szeptember 1. |
60 W-os |
2012. szeptember 1. |
40 W-os |
2013. szeptember 1. |
25 W-os normál izzólámpa |
A kivonás 2016-tól a hálózati feszültségen működő halogénlámpákra is kiterjed.
Az új EU irányelv nem azt jelenti, hogy a hagyományos izzólámpákat többé nem szabad használni a háztartásokban. Csupán a kiskereskedelmi eladásokat érinti. Senki, aki hagyományos izzólámpát használ otthon, nem köteles azokat lecserélni - még akkor sem, ha érdemes volna. Igaz, hogy az energiatakarékos termékek beszerzési ára magasabb, de a vásárlás a kisebb energia költségnek köszönhetően az esetek nagy többségében egy év alatt megtérül a sokkal kisebb energiafogyasztás miatt.
Mivel a hagyományos izzók selejtezésre kerülnek, a ..... piacra dobott egy teljesen új, háztartásokba szánt, a korábbi foglalatokkal kompatibilis LED-izzó termékcsaládot, amely arra lett tervezve, hogy kielégítse a jó minőségű és energiahatékony világítási megoldások iránti egyre növekvő igényt.
Vajon mit tartogat még a jövő a LED számára azon kívül, hogy egyre energiahatékonyabbá válik és egyre intenzívebb a fénykibocsátása? A következő pár évben egyre többet fogunk hallani a „dolgok internetéről", ahol minden elektronikai eszköznek saját IP címe van, még a LED-izzóknak is. Ez azt jelenti, hogy minden egyes az otthonunkban és az irodánkban található fényforrást külön elérhetünk és beállíthatunk okostelefonunk segítségével
Érvek a LED világítás mellett
a jövő fényforrása